Skip to main content

TEAMS

East Hall Vikings

Coach: Bryan Gray
Principal: Jeff Cooper
Class: AAA
Region: 7
Total Record: 2-8-0 (0.200)
Classification Record: 1-5-0 (0.167)
Region Record: 1-5-0 (0.167)

Game Schedule

August 23, 2019
Flowery Branch (50) @ East Hall (0) L
August 30, 2019
Union County (49) @ East Hall (8) L
September 6, 2019
Woodland, Cartersville (28) @ East Hall (34) W
September 13, 2019
Chestatee (34) @ East Hall (26) L
September 27, 2019
Greater Atlanta Christian (49) @ East Hall (7) L
October 4, 2019
Dawson County (52) @ East Hall (34) L
October 11, 2019
Fannin County (49) @ East Hall (26) L
October 18, 2019
Cherokee Bluff (41) @ East Hall (12) L
November 1, 2019
North Hall (44) @ East Hall (6) L
November 8, 2019
Lumpkin County (31) @ East Hall (40) W
August 17, 2018
Flowery Branch (70) @ East Hall (6) L
August 24, 2018
Union County (35) @ East Hall (6) L
August 31, 2018
Woodland, Cartersville (55) @ East Hall (6) L
September 7, 2018
Chestatee (41) @ East Hall (56) W
September 21, 2018
Greater Atlanta Christian (51) @ East Hall (20) L
September 28, 2018
Dawson County (64) @ East Hall (0) L
October 5, 2018
Fannin County (59) @ East Hall (36) L
October 12, 2018
Cherokee Bluff (35) @ East Hall (42) W
October 26, 2018
North Hall (76) @ East Hall (0) L
November 2, 2018
Lumpkin County (31) @ East Hall (32) W
August 18, 2017
Habersham Central (72) @ East Hall (55) L
August 25, 2017
Chestatee (37) @ East Hall (59) W
September 8, 2017
Johnson Gainesville (7) @ East Hall (60) W
September 15, 2017
Jackson County (26) @ East Hall (45) W
September 22, 2017
Lumpkin County (14) @ East Hall (42) W
September 29, 2017
Union County (42) @ East Hall (62) W
October 6, 2017
Greater Atlanta Christian (59) @ East Hall (0) L
October 20, 2017
Dawson County (56) @ East Hall (48) L
October 27, 2017
North Hall (31) @ East Hall (20) L
November 3, 2017
Fannin County (27) @ East Hall (47) W

playoffs first round

@ Morgan County
November 10, 2017
Morgan County (36) @ East Hall (50) W

playoffs second round

Westminster
November 17, 2017
Westminster (59) @ East Hall (57) L
August 19, 2016
Habersham Central (45) @ East Hall (13) L
August 26, 2016
Chestatee (23) @ East Hall (21) L
September 8, 2016
Johnson Gainesville (21) @ East Hall (47) W
September 16, 2016
Jackson County (22) @ East Hall (38) W
September 23, 2016
Lumpkin County (30) @ East Hall (27) L
September 30, 2016
Union County (51) @ East Hall (46) L
October 7, 2016
Greater Atlanta Christian (69) @ East Hall (12) L
October 21, 2016
Dawson County (38) @ East Hall (24) L
October 28, 2016
North Hall (68) @ East Hall (42) L
November 4, 2016
Fannin County (58) @ East Hall (71) W
August 28, 2015
Wesleyan (49) @ East Hall (6) L
September 4, 2015
Pickens (52) @ East Hall (28) L
September 18, 2015
Jackson County (34) @ East Hall (28) L
September 25, 2015
Lumpkin County (14) @ East Hall (48) W
October 2, 2015
Dawson County (35) @ East Hall (28) L
October 9, 2015
West Hall (7) @ East Hall (24) W
October 16, 2015
Johnson Gainesville (14) @ East Hall (24) W
October 23, 2015
Franklin County (27) @ East Hall (34) W
October 30, 2015
Fannin County (36) @ East Hall (50) W
November 6, 2015
Banks County (27) @ East Hall (25) L

playoffs first round

Sonoraville
November 13, 2015
Sonoraville (49) @ East Hall (28) L
August 29, 2014
Wesleyan (13) @ East Hall (20) W
September 5, 2014
Pickens (38) @ East Hall (10) L
September 19, 2014
Jackson County (31) @ East Hall (6) L
September 26, 2014
Lumpkin County (38) @ East Hall (35) L
October 3, 2014
Dawson County (29) @ East Hall (36) W
October 10, 2014
West Hall (51) @ East Hall (22) L
October 17, 2014
Johnson Gainesville (23) @ East Hall (42) W
October 24, 2014
Franklin County (7) @ East Hall (34) W
October 31, 2014
Fannin County (20) @ East Hall (38) W
November 7, 2014
Banks County (21) @ East Hall (35) W

playoffs first round

@ Hart County
November 14, 2014
Hart County (42) @ East Hall (14) L
August 23, 2013
Dawson County (29) @ East Hall (27) L
August 30, 2013
Chattooga (12) @ East Hall (48) W
September 13, 2013
East Jackson (37) @ East Hall (66) W
September 20, 2013
Johnson Gainesville (14) @ East Hall (54) W
September 27, 2013
October 4, 2013
North Hall (56) @ East Hall (31) L
October 18, 2013
West Hall (27) @ East Hall (7) L
October 25, 2013
Banks County (7) @ East Hall (33) W
November 1, 2013
Buford (70) @ East Hall (6) L
November 8, 2013
Fannin County (20) @ East Hall (55) W
August 24, 2012
August 31, 2012
Chattooga (20) @ East Hall (28) W
September 14, 2012
East Jackson (20) @ East Hall (50) W
September 21, 2012
Johnson Gainesville (22) @ East Hall (21) L
September 28, 2012
White County (41) @ East Hall (12) L
October 5, 2012
North Hall (60) @ East Hall (12) L
October 19, 2012
West Hall (27) @ East Hall (28) W
October 26, 2012
Banks County (20) @ East Hall (56) W
November 2, 2012
Buford (49) @ East Hall (6) L
November 9, 2012
August 26, 2011
West Hall (7) @ East Hall (47) W
September 2, 2011
Johnson Gainesville (17) @ East Hall (41) W
September 9, 2011
September 16, 2011
Adairsville (25) @ East Hall (9) L
September 30, 2011
Rabun County (14) @ East Hall (35) W
October 7, 2011
Union County (3) @ East Hall (33) W
October 14, 2011
Fannin County (35) @ East Hall (19) L
October 21, 2011
Dawson County (49) @ East Hall (7) L
October 28, 2011
Banks County (17) @ East Hall (34) W
November 4, 2011
Elbert County (27) @ East Hall (7) L

Records

2014 Standing
Rank: 3
Region Record: Region: 4-2-0 (0.667)
Classification Record: Classification: 4-3-0 (0.571)
Total Record: Total: 6-4-0 (0.600)
2013 Standing
Rank: 6
Region Record: Region: 2-5-0 (0.286)
Classification Record: Classification: 3-5-0 (0.375)
Total Record: Total: 5-5-0 (0.500)
2012 Standing
Rank: 5
Region Record: Region: 3-4-0 (0.429)
Classification Record: Classification: 4-4-0 (0.500)
Total Record: Total: 5-5-0 (0.500)
2011 Standing
Rank: 3
Region Record: Region: 3-2-0 (0.600)
Classification Record: Classification: 3-5-0 (0.375)
Total Record: Total: 5-5-0 (0.500)
2010 Standing
Rank: 4
Region Record: Region: 2-3-0 (.400)
Classification Record: Classification: 2-6-0 (.250)
Total Record: Total: 3-7-0 (.300)
2009 Standing
Rank: 5
Region: 1-4-0 (.200)
Classification: 1-8-0 (.111)
Total: 1-9-0 (.100)

Latest Sports News & Blogs

Best of the Best From GHSA Finals

Here's one last look at the heroes from the state championship weekend.

December 17, 2019

Final Rankings: Three Teams Repeat as No. 1

Eight state champions finish season atop rankings.

December 16, 2019

Class 7A: Marietta 17, Lowndes 9

Blue Devils bring home their first state title since 1967.

December 14, 2019

Class 4A: Blessed Trinity 17, Oconee County 14

Titan ride Green to third straight state championship.

December 14, 2019