Skip to main content

Wesleyan at Pace Academy

Scheduled
September 26th, 2014

Pace Academy Knights

Principal: Mr. Frederick G. Assaf
Class: A
Region: 5
Total Record: 2-3-0 (0.400)
Classification Record: 1-1-0 (0.500)
Region Record: 1-1-0 (0.500)

Wesleyan Wolves

Coach: Franklin Pridgen
Principal: Mr. Zach Young
Class: A
Region: 5
Total Record: 3-1-0 (0.750)
Classification Record: 1-0-0 (1.000)
Region Record: 2-0-0 (1.000)

Previous Matchups

September 30th, 2011 Wesleyan 44 Pace Academy 21
October 1st, 2010 Pace Academy 14 Wesleyan 48

This Week's Scores

Day Away Home Status
Thursday Carver Columbus Columbus Scheduled
Thursday Forest Park Drew Scheduled
Thursday Shaw Northside Columbus Scheduled
Thursday Towers South Atlanta Scheduled
Thursday Kendrick Westside, Macon Scheduled
Friday Aquinas Scheduled
Friday Georgia Military Scheduled
Friday Sonoraville Adairsville Scheduled
Friday South Paulding Allatoona Scheduled
Friday Habersham Central Alpharetta Scheduled
Friday Clarke Central Apalachee Scheduled
Friday Chattooga Armuchee Scheduled
Friday Commerce Athens Christian Scheduled
Friday Lanier County Atkinson County Scheduled
Friday Greater Atlanta Christian B.E.S.T. Academy Scheduled
Friday Long County Bacon County Scheduled
Friday Miller County Baconton Scheduled
Friday Upson-Lee Baldwin Scheduled
Friday Franklin County Banks County Scheduled
Friday Bryan County Benedictine Scheduled
Friday Grayson Berkmar Scheduled
Friday Berrien Bleckley County Scheduled
Friday Cook Brantley County Scheduled
Friday Stewart County Bremen Scheduled
Friday Greenville Brookstone Scheduled
Friday Westside, Augusta Butler Scheduled
Friday Worth County Cairo Scheduled
Friday Banneker Carrollton Scheduled
Friday Creekview Cass Scheduled
Friday Jackson Atlanta Cedar Grove Scheduled
Friday Flowery Branch Cedar Shoals Scheduled
Friday Stone Mountain Chamblee Scheduled
Friday Hiram Chapel Hill Scheduled
Friday Turner County Charlton County Scheduled
Friday South Forsyth Chattahoochee Scheduled
Friday Mt. Pisgah Christian Christian Heritage Scheduled
Friday Tucker Clarkston Scheduled
Friday Meadowcreek Collins Hill Scheduled
Friday Lithonia Columbia Scheduled
Friday Pepperell Coosa Scheduled
Friday Temple Crawford County Scheduled
Friday Bainbridge Crisp County Scheduled
Friday Evans Cross Creek Scheduled
Friday Model Dade County Scheduled
Friday Gordon Lee Darlington Scheduled
Friday West Hall Dawson County Scheduled
Friday Washington Decatur Scheduled
Friday Hughes Douglas County Scheduled
Friday Blessed Trinity Douglass Atlanta Scheduled
Friday Eastside Eagle's Landing Scheduled
Friday Woodward Academy Eagle's Landing Christian Scheduled
Friday Fitzgerald Early County Scheduled
Friday Campbell East Coweta Scheduled
Friday Lumpkin County East Hall Scheduled
Friday Oconee County East Jackson Scheduled
Friday Coffee Effingham County Scheduled
Friday Hart County Elbert County Scheduled
Friday Savannah Country Day Emanuel County Institute Scheduled
Friday Cedartown Fayette County Scheduled
Friday Riverwood Forsyth Central Scheduled
Friday Heritage Conyers Gainesville Scheduled
Friday Towns County George Walton Academy Scheduled
Friday Cartersville Gilmer Scheduled
Friday Richmond Hill Glynn Academy Scheduled
Friday Lakeview Ft Oglethorpe Gordon Central Scheduled
Friday Oglethorpe County Greene County Scheduled
Friday Holy Innocents Hapeville Scheduled
Friday   Haralson County Scheduled
Friday LaGrange Hardaway Scheduled
Friday Swainsboro Harlem Scheduled
Friday Central Talbotton Hawkinsville Scheduled
Friday Macon County Heard County Scheduled
Friday Prince Avenue Christian Hebron Christian Academy Scheduled
Friday   Henry County Scheduled
Friday Southeast Whitfield Heritage Catoosa Scheduled
Friday Jordan Jackson Scheduled
Friday Jefferson Jackson County Scheduled
Friday Screven County Jefferson County Scheduled
Friday Centennial Johns Creek Scheduled
Friday Portal Johnson County Scheduled
Friday Grovetown Jones County Scheduled
Friday Hephzibah Josey Scheduled
Friday Cambridge Kell Scheduled
Friday Trion King's Ridge Scheduled
Friday Lovett KIPP Atlanta Collegiate Scheduled
Friday Northwest Whitfield Lafayette Scheduled
Friday Houston County Lakeside Evans Scheduled
Friday Providence Christian Lakeview Academy Scheduled
Friday Alcovy Lamar County Scheduled
Friday Central Carroll Landmark Christian Scheduled
Friday Mitchell County Lee County Scheduled
Friday First Presbyterian Lincoln County Scheduled
Friday Alexander Lithia Springs Scheduled
Friday Walnut Grove Locust Grove Scheduled
Friday Lanier Loganville Scheduled
Friday Monroe Area Madison County Scheduled
Friday Northeast Manchester Scheduled
Friday Hillgrove Marietta Scheduled
Friday Redan Marist Scheduled
Friday Jeff Davis McIntosh County Academy Scheduled
Friday North Clayton McNair Scheduled
Friday Dublin Metter Scheduled
Friday North Gwinnett Mill Creek Scheduled
Friday Lassiter Milton Scheduled
Friday Westover Monroe Scheduled
Friday Savannah Christian Montgomery County Scheduled
Friday Putnam County Monticello Scheduled
Friday McIntosh Morrow Scheduled
Friday Pinecrest Academy Mt Paran Christian Scheduled
Friday Northgate Mundy's Mill Scheduled
Friday East Paulding New Manchester Scheduled
Friday South Cobb Newnan Scheduled
Friday Duluth Norcross Scheduled
Friday Sprayberry North Atlanta Scheduled
Friday Harrison North Cobb Scheduled
Friday Lambert North Forsyth Scheduled
Friday Murray County North Murray Scheduled
Friday Chestatee North Oconee Scheduled
Friday Kennesaw Mountain North Paulding Scheduled
Friday Greenbrier Northside Warner Robins Scheduled
Friday Wesleyan Pace Academy Scheduled
Friday Dooly County Pacelli Catholic Scheduled
Friday Archer Parkview Scheduled
Friday Villa Rica Paulding County Scheduled
Friday Mountain View Peachtree Ridge Scheduled
Friday Brooks County Pelham Scheduled
Friday Mary Persons Perry Scheduled
Friday Ridgeland Pickens Scheduled
Friday Cherokee Pope Scheduled
Friday Chattahoochee County Randolph Clay Scheduled
Friday Warner Robins Richmond Academy Scheduled
Friday Calhoun Ringgold Scheduled
Friday Woodland, Cartersville River Ridge Scheduled
Friday Mt Zion Jonesboro Riverdale Scheduled
Friday Johnson Gainesville Riverside Military Scheduled
Friday Peach County Rutland Scheduled
Friday Winder-Barrow Salem Scheduled
Friday   Sandy Creek Scheduled
Friday Marion County Schley County Scheduled
Friday Thomasville Seminole County Scheduled
Friday Dalton Sequoyah Scheduled
Friday Dacula Shiloh Scheduled
Friday Brookwood South Gwinnett Scheduled
Friday Pike County Spalding Scheduled
Friday Central Macon Spencer Scheduled
Friday Brunswick Statesboro Scheduled
Friday North Hall Stephens County Scheduled
Friday Luella Stockbridge Scheduled
Friday Dodge County Tattnall County Scheduled
Friday Irwin County Telfair County Scheduled
Friday Our Lady of Mercy Terrell County Scheduled
Friday Appling County Toombs County Scheduled
Friday Claxton Treutlen Scheduled
Friday Druid Hills Tri-Cities Scheduled
Friday Callaway Troup Scheduled
Friday Hancock Central Twiggs County Scheduled
Friday Social Circle Union County Scheduled
Friday Ola Union Grove Scheduled
Friday Groves Vidalia Scheduled
Friday St. Francis Walker Scheduled
Friday Bradwell Institute Ware County Scheduled
Friday Glenn Hills Washington County Scheduled
Friday Liberty County Wayne County Scheduled
Friday Northview West Forsyth Scheduled
Friday Howard West Laurens Scheduled
Friday Pebblebrook Westlake Scheduled
Friday Therrell Westminster Scheduled
Friday Walton Wheeler Scheduled
Friday Calvary Day Wheeler County Scheduled
Friday Clinch County Wilcox County Scheduled
Friday   Windsor Forest Scheduled
Friday Dutchtown Woodland, Stockbridge Scheduled
Friday Etowah Woodstock Scheduled
Saturday Dougherty Albany Scheduled
Saturday St Pius X Grady Scheduled
Saturday Jonesboro Griffin Scheduled
Saturday Lovejoy Mays Scheduled